Uchwała Nr VIII/69/03

UCHWAŁA NR VIII/69/03

RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

z dnia 27 maja 2003 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie Gminy Czarna Białostocka.


 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8, art. 40 ust. 1 i art. .41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984 i Nr 214, poz. 1806) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) uchwala się, co następuje:

§1.1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty podejmujące po raz pierwszy taką działalność na terenie gminy na okres 1 roku.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 może być udzielone na okres powyżej 1 roku, nie dłużej jednak niż do lat czterech.

3. Przez zwolnienie z podatku od nieruchomości rozumie się zwolnienie podatnika z obowiązku podatkowego w drugim półroczu roku kalendarzowego objętego zwolnieniem z wyłączeniem ust. 5 pkt. 1, w wysokości wynikającej z ust 4 i 5 pkt. 2,3,4.

4. W przypadku udzielenia zwolnienia na okres nie przekraczający 1 rok, kształtuje się ono następująco:

1)   100% - od dnia zarejestrowania działalności objętej  obowiązkiem podatkowym do dnia podjęcia działalności gospodarczej nie dłużej jednak niż do 2 miesięcy od dnia, o którym mowa w § 1 ust 1 niniejszej uchwały,

2) 50 % - przez okres 10 miesięcy.

5.   W przypadku udzielenia zwolnienia na okres przekraczający 1 rok, kształtuje się ono następująco:

1) 100 % do czasu rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie dłużej niż 12 miesięcy,

2) 100 % przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, II półrocza drugiego roku kalendarzowego objętego zwolnieniem,

3) 60 % II półrocza trzeciego roku kalendarzowego objętego zwolnieniem,

4) 30 % II półrocza czwartego roku kalendarzowego objętego zwolnieniem.

6.   Warunkiem korzystania ze zwolnienia i jest rozpoczęcie przez podatnika działalności gospodarczej w terminie 2 miesięcy od dnia przyznania zwolnienia; przedmiotowy okres może ulec przedłużeniu do 12 miesięcy na uzasadniony interesem podatnika lub interesem publicznym wniosek podatnika.

7.    Przez rozpoczęcie działalności gospodarczej rozumie się podjęcie jakiejkolwiek działalności, a w szczególności inwestycyjnej, usługowej, produkcyjnej lub handlowej na nieruchomości objętej wnioskiem dotyczącym zwolnienia. Do ustalenia terminu rozpoczęcia działalności   gospodarczej   nie  wlicza   się   okresu  działalności  podatnika,   mającej   na  celu przystosowanie istniejącej na nieruchomości infrastruktury do potrzeb zamierzonej działalności warunkującej skorzystanie ze zwolnienia.

8.   W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej polegającej na przetwórstwie produktów rolnych, uprawie roślin energetycznych lub produkcji zrębków z gałęzi, wysokości zwolnienia określone w ust. 5 niniejszego paragrafu pkt. 3 - 4 , wynoszą 100 %.

9.  Ustalenie szczegółowych warunków obliczenia wysokości zwolnienia określa program, o którym mowa w § 7 ust 1 niniejszej uchwały.

§ 2.1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie Gminy Czarna Białostocka nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej, pod warunkiem utworzenia co najmniej 3 nowych miejsc pracy.

2.   Zwolnienie przysługuje na wniosek przedsiębiorcy składany do dnia 31 grudnia i 30 czerwca danego roku kalendarzowego i jest udzielane od 1 stycznia do dnia 31 grudnia. W przypadku wniosków złożonych do dnia 30 czerwca roku kalendarzowego zwolnienie przysługuje od 1 lipca do 30 czerwca.

3. Zwolnienie przysługuje na okres:

1) jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 3 miejsca pracy - w wysokości 30 %

2) jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 10 miejsc pracy - w wysokości 35 %

3) jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 20 miejsc pracy - w wysokości 40 %

4) jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 30 miejsc pracy - w wysokości 50 %

 

4. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

5. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.

§ 3.1. Ze zwolnienia, o którym mowa w § 2 może również skorzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie z podatku obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki, budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

2. W przypadku zbiegu uprawnień do zwolnień, o których mowa w § 1 i § 2 niniejszej uchwały, podatnikowi przysługuje zwolnienie korzystniejsze.

 § 4. Zwolnienia, o których mowa w § 1 - 3 są pomocą publiczną, a jej udzielenie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy  o  warunkach  dopuszczalności  i  nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 5.1. Warunkiem korzystania ze zwolnień, o których mowa w § 1 i 2 jest przedłożenie przez Przedsiębiorcę,  w terminie do  2 miesięcy  od dnia oddania nowej   inwestycji  do  użytku, dokumentów potwierdzających spełnienie warunków uprawniających do objęcia zwolnieniem.

2. W czasie korzystania ze zwolnienia podatnik może wnioskować o zmianę okresu zwolnienia określonego w § 2 ust. 3, przy czym łączny okres zwolnienia nie może przekraczać 5 lat.

§ 6.1. Na początku każdego roku podatkowego podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje dotyczące:

1)wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

2) poziomu zatrudnienia,

3) kosztów zatrudnienia pracowników,

4) wielkości oraz przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2.  W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie Burmistrza w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził w błąd Burmistrza co do spełnienia warunków, uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia.

6. Podatnicy, o których mowa w ust. 4 i 5 są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.

§ 7.1. Upoważnia się Burmistrza Czarnej Białostockiej do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej, uwzględniającego warunki udzielenia pomocy przewidziane w niniejszej uchwale oraz w przepisach o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o i    którym mowa w ust. 1 nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2009-06-03

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2009-06-03