Uchwała Nr III/22/06

UCHWAŁA NR III/22/06

RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁSOTOCKIEJ

z dnia 28 grudnia 2006 r.

w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Czarna Białostocka z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na rok 2007.


 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 7 pkt 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.: z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203 i Nr 167, poz. 1759; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz.1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz. 1337) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.: z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135; z 2005 r. Nr 155, poz. 1298, Nr 169, poz. 1420, Nr 175, poz. 1462 i Nr 249, poz. 2104; z 2006 r. Nr 94, poz. 651) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Program Współpracy Gminy Czarna Białostocka z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na 2007 rok w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Czarnej Białostockiej.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Rady

Jacek Sakowicz 

 

 

Załącznik

do uchwały Nr III/22/06
Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej
z dnia 28 grudnia 2006 r.  

PROGRAM WSPÓŁPRACY

Gminy Czarna Białostocka z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na rok 2007. 

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. Podstawowym dokumentem prawa określającym zasady współpracy pomiędzy Gminą Czarna Białostocka i Organizacjami Pozarządowymi jest Karta Współpracy.

§ 2. Program Współpracy określa priorytetowe obszary, w których może zaistnieć współpraca pomiędzy Gminą Czarna Białostocka i Organizacjami Pozarządowymi w roku 2007.

§ 3. Nie wyklucza się innych obszarów potencjalnej współpracy - w zależności od potrzeb społecznych i możliwości finansowych.

§ 4. Program Współpracy dotyczy wszystkich organizacji pozarządowych, a nie wyłącznie organizacji pożytku publicznego. 

ROZDZIAŁ II

SŁOWNICZEK POJĘĆ

§ 5. Ilekroć użyte jest pojęcie:

1) „budżet" - należy przez to rozumieć „Budżet Gminy Czarna Białostocka";

2) „działalność pożytku publicznego" - należy przez to rozumieć: działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez Organizacje Pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w Ustawie;

3) „Karta Współpracy" - należy przez to rozumieć „Kartę Współpracy Gminy Czarna Białostocka z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego";

4) „Gmina" - należy przez to rozumieć „Gmina Czarna Białostocka";

5) „Organizacje Pozarządowe" - należy przez to rozumieć „organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego";

6) „Program Współpracy" - należy przez to rozumieć „Program Współpracy Gminy Czarna Białostocka z Organizacjami Pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na rok 2006";

7) „Ustawa" - należy przez to rozumieć „Ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późniejszymi zmianami)";

8) „Rada ds. Organizacji Pozarządowych" - stały organ konsultacyjny złożony z przedstawicieli Gminy i reprezentantów lokalnych Organizacji Pozarządowych, będący łącznikiem pomiędzy sektorem publicznym i pozarządowym.

ROZDZIAŁ III

CELE PROGRAMU WSPÓŁPRACY

§ 6. Celem Programu Współpracy między Gminą Czarna Białostocka a Organizacjami Pozarządowymi jest wspieranie samoorganizujących się grup mieszkańców w celu realizacji publicznych potrzeb społeczności lokalnych, realizacja wspólnych zadań na rzecz mieszkańców na zasadach partnerskich, poprawa jakości życia mieszkańców Gminy.

§ 7. Cele szczegółowe:

a) wzrost działań zainicjowanych i realizowanych przez mieszkańców,

b) budowanie w świadomości Partnerów poczucia wpływu i odpowiedzialności za podejmowane działania,

c) zwiększenie aktywności mieszkańców Gminy poprzez współpracę.

ROZDZIAŁ IV

ZASADY WSPÓŁPRACY

§ 8. Współpraca Gminy z Organizacjami Pozarządowymi opiera się na zasadach: pomocniczości, suwerenności, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

ROZDZIAŁ V

PARTNERZY

§ 9. Głównymi podmiotami, realizującymi współpracę ze strony Gminy Czarna Białostocka, są:

a) Rada Miejska Czarnej Białostockiej i jej Komisje - w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej Gminy,

b) Burmistrz Czarnej Białostockiej - w zakresie realizacji polityki społecznej i finansowej Gminy,

c) koordynator ds. organizacji pozarządowych - w zakresie koordynacji bieżącej współpracy z Organizacjami Pozarządowymi,

d) jednostki organizacyjne Urzędu Miejskiego - w zakresie bieżącej współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

§ 10. Ze strony sektora pozarządowego współpracę z samorządem prowadzą:

a) Organizacje Pozarządowe określone w rozdziale II pkt 5.

§ 11. Łącznikiem w kontaktach między samorządem a organizacjami pozarządowymi jest Rada ds. Organizacji Pozarządowych. 

ROZDZIAŁ VI

PRIORYTETOWE OBSZARY WSPÓŁPRACY

§ 12. Do priorytetowych obszarów współpracy pomiędzy Gminą a Organizacjami Pozarządowymi należą:

1. Organizacja czasu wolnego, w szczególności dla dzieci i młodzieży:

1) rozwijanie, wspieranie działalności klubów sportowych;

2) wspieranie grup zainteresowań;

3) rozwijanie kultury;

4) poszukiwanie nowych form integracji mieszkańców Gminy;

5) zwiększenie mieszkańcom Gminy możliwości dostępu do Internetu, w szczególności na obszarach wiejskich;

6) organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży;

 7) wspieranie inicjatyw młodzieży.

2. Rozwijanie rekreacji i sportu masowego:

1) rozwijanie, wspieranie działalności klubów sportowych.

3. Promocja gminy:

1) prezentowanie artystycznych i kulinarnych wyrobów mieszkańców;

2) wykonanie materiałów promocyjnych takich jak katalogi, foldery, stoiska targowe;

3) organizacja i udział w imprezach kulturalnych i sportowych;

4) promocja produktów lokalnych.

4. Rozwój turystyki:

1) poszerzenie bazy noclegowej;

2) promocja kolejki wąskotorowej;

3) oznakowanie, odnowienie szlaków turystycznych oraz ich promocja;

4) promowanie turystyki aktywnej;

5) ochrona zabytkowych obiektów turystycznych i przyrodniczych;

6) zorganizowanie szkoleń nt. turystyki, w tym szkolenie dla przewodników;

7) edukacja turystyczna dzieci i młodzieży.

5. Rozwój aktywności społeczności lokalnych

1) włączanie mieszkańców w rozwiązywanie problemów lokalnych;

2) nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń z organizacjami pozarządowymi z innych gmin;

3) wspieranie liderów i animatorów w ich działalności.

6. Rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy

1) wspieranie lokalnego biznesu;

2) działania na rzecz bezrobotnych, np. tworzenie grup wsparcia, organizacja szkoleń;

3) wspieranie powstawania nowych miejsc pracy.

ROZDZIAŁ VII

PROCEDURY PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH

NA REALIZACJĘ ZADAŃ

§ 13. Zlecanie realizacji zadań publicznych Organizacjom Pozarządowym może nastąpić w formach przewidzianych w Ustawie lub odrębnych przepisach, a w szczególności:

1) zlecania Organizacjom Pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w Programie realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie w formach:

- powierzenia wykonania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finasowanie ich realizacji,

lub

- wspierania takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinasowanie ich realizacji;

2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków;

3) konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w programie odpowiednio do zakresu ich działania, projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;

4) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli Organizacji Pozarządowych, podmiotów wymienionych w programie oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej. 

ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 14. Rada ds. Organizacji Pozarządowych do końca października przedkłada Burmistrzowi projekt Programu Współpracy na następny rok, skonsultowany z Organizacjami Pozarządowymi.

§ 15. Burmistrz Czarnej Białostockiej przedstawia roczną informację z realizacji Programu Współpracy Radzie Miejskiej.

§ 16. Informacja z realizacji Programu Współpracy przedstawiana jest również Organizacjom Pozarządowym, na corocznej konferencji podsumowującej miniony rok współpracy oraz prezentującej Program Współpracy na rok kolejny.

 

Przewodniczący Rady

Jacek Sakowicz

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2009-06-10

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2009-06-10