Uchwała Nr VIII/61/07

UCHWAŁA NR VIII/61/07

RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie uchwalenia Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Czarna Białostocka.


 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.: z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203 i Nr 167, poz. 1759; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz.1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz.1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.: z 2006 r. Nr 86, poz. 602, Nr 94, poz. 657, Nr 167, poz. 1193, Nr 249, poz. 1833) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Czarna Białostocka stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc uchwała Nr XLIII/276/02 Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej z dnia 19 marca 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Czarnej Białostockiej.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Przewodniczący Rady

Jacek Sakowicz

 

 

 

 

 

Załącznik

do uchwały VIII/61/07
Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej
z dnia 28 czerwca 2007 r.

 

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Czarna Białostocka

 

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Uchwała ustala: 

1) zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, lokali socjalnych, lokali zamiennych i lokali wynajmowanych od innych właścicieli służących zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach;

2) tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali i sposobu poddania tych spraw kontroli społecznej;

3) kryteria oddawania w najem lokali mieszkalnych o powierzchni przekraczającej 80 m2;

4) warunki zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach oraz zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstapiły po śmierci najemcy.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) Ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm);

2) mieszkaniowym zasobie gminy - należy przez to rozumieć ogół lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Czarna Białostocka, położonych w budynkach będących w całości własnością gminy, jak też w budynkach wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy;

3) komisji mieszkaniowej - należy przez to rozumieć zespół opiniodawczy w skład którego wchodzą pracownicy Urzędu Miejskiego, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele Rady Miejskiej oraz innych organizacji, celem sprawowania kontroli społecznej rozpatrywanych wniosków;

4) lokalu socjalnym - należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym może być to lokal o obniżonym standardzie;

5) lokalu zamiennym - należy przez to rozumieć lokal położony na terenie miasta i gminy Czarna Białostocka wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym, warunek ten uznaje sie za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jedoosobowego - 20 m2 tej powierzchni;

6) lokalu mieszkalnym - należy przez to rozumieć lokal mieszkalny wynajmowany na czas nieoznaczony;

7) lokalu pozyskanym - należy przez to rozumieć lokal mieszkalny wynajęty przez gminę od innego włąściciela, w celu podnajęcia go osobie zakwalifikowanej do otrzymania lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy;

8) wspólnocie samorządowej - należy przez to rozumieć ogół mieszkańców miasta i gminy Czarna Białostocka.

§ 3. 1. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy są wynajmowane wyłącznie osobom pełnoletnim - członkom wspólnoty samorządowej, które spełniają warunki i kryteria określone w niniejszej uchwale,

2. Wymóg pełnoletności nie dotyczy osób wstępujących w stosunek najmu na mocy art. 691 Kodeksu cywilnego.

§ 4. W mieszkaniowym zasobie gminy z wyłączeniem wspólnot mieszkaniowych wydziela się część lokali z przeznaczeniem do wynajmu jako lokale socjalne.

§ 5. 1. Umowy najmu lokali mieszkalnych i zamiennych zawiera się na czas nieoznaczony chyba, że zawarcie umowy na czas oznaczony żąda najemca.

2. Lokal zamienny przydziela się czas remontu lub na czas niezbędny do wykonania przez wynajmującego koniecznej naprawy.

3. Umowę najmu zawiera sie na czas nie dłuższy niż rok w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2.

§ 6. 1. Umowy najmu lokali socjalnych zawiera się na czas oznaczony nie dłuższy niż 3 lata.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

§ 7. Umowę podnajmu na lokale pozyskane zawiera się na czas nie dłuższy niż określony w umowie najmu z właścicielem.

§ 8. W okresie trawnia najmu i podnajmu lokali strony umowy obowiązane są informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku korespondencję wysyłaną na ostatni adres listem poleconym albo za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i nie odebraną uważa się za doręczoną.

§ 9. W razie śmierci najemcy, osoby wymienione w art. 691 Kodeksu cywilnego, które stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu lokalu z mocy prawa.

§ 10. Na wniosek Burmistrza Czarnej Białostockiej zostaje przeprowadzone postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia kręgu osób uprawnionych, które zamieszkiwały stale z najemcą do chwili jego śmierci. Osoby uprawnione o wstąpieniu w ogół praw i obowiązków, jakie przysługiwały zmarłemu najemcy zawiadamia się.

§ 11. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania wraz z pomieszczeniami przynależnymi.

§ 12. Pomieszczenia przynależne, a w szczególności piwnica, komórka, garaż mogą być położone w budynku lub poza budynkiem.

§ 13. Pomieszczenia przynależne przeznaczone na cele składowe związane z używaniem lokalu przydziela się nieodpłatnie.

§ 14. Lokale oddawane w najem z mieszkaniowego zasobu gminy z wyjatkiem lokali będących przedmiotem zamiany powinny nadawać się do użytku, być odnowione i wyposażone w instalacje i urządzenie techniczne nadające się do użytkowania.

§ 15. 1. Przekazanie lokalu w najem następuje protokolarnie.

2. W protokóle zdawczo-odbiorczym wynajmujący określa stan techniczny i stopień zużycia poszczególnych elementów wykończenia wyposażenia w dniu przyjęcia lokalu do użytkownika.

§ 16. Dopuszcza się za zgodą lub na wniosek najemcy oddanie lokalu mieszkalnego lub zamiennego w najem bez odnowienia albo bez wyposażenia w nadające się do używania instalacje i urządzenia techniczne, jeżeli najemca zamierza w zakresie uzgodnionym z wynajmującym lokal ulepszyć, założyć w nim nowe instalacje lub wyposażyć w inne urządzenia pod warunkiem, że prace te nie naruszą elementów konstrukcyjnych budynku albo stanu posiadania w lokalach sąsiednich i będą wykonane zgodnie z obowiązującymi prawem przepisami. W takim przypadku wynajmujący przekazuje najemcy lokal do używania z protokolarnym opisem stanu faktycznego w dniu przyjęcia lokau, a sposób i zakres rozliczeń z tytułu prac wykonanych przez najemcę określi umowa.

§ 17. W okresie trwania najmu wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalicji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, ciepła, energii elektrycznej, oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku okjreślone odrębnymi przepisami oraz wykonywać naprawy i remonty, o których mowa w art. 6a ustawy.

§ 18. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

§ 19. Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy określa ustawa.

Rozdział 2

Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniająca oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego

§ 20. Składając wniosek o najem lokalu wnioskodawca zobowiązany jest do udokumentowania dochodu jaki przypada na jednego członka gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

§ 21. Wysokość dochodu nie może przekraczać:

1) w przypadku najmu na czas nieoznaczony,

a) 175 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

b) 125 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym,

2) w przypadku najmu lokalu socjalnego lub lokalu socjalnego o podwyższonym standardzie:

a) 100 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

b) 75 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

§ 22. Stosownie do przepisów zawartych w art. 3 ust. 3 ustawy z 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.), za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych chyba, że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

§ 23. Przez gospodarstwo domowe rozumie się najemcę samodzielnie zajmującego lokal lub najemcę, jego małożonka i inne osoby wspólnie z nim stale zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkania w lokalu wywodzą z prawa tego najemcy.

§ 24. Przez najniższą emeryturę rozumie się kwotę najniższej emerytury określoną w komunikatach Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski".

 

Rozdział 3

Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniająca zastosowanie obniżek czynszu za lokale mieszkalne tworzące mieszkaniowy zasób gminy.

§ 25. Ustala się 10 % obniżkę czynszu dla najemców, których średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza poziomu w gospodarstwie jednoosobowym 175 % najniższej emerytury, natomiast w gospdarstwie wieloosobowym 125% najniższej emerytury.

§ 26. Za dochód uważa się dochód w rozumieniu przepisów ustawy o dodatku mieszkaniowym. 

§ 27. Wydatkami stanowiącymi podstawę do obliczenia obniżki czynszu stanowić będą opłaty poniesione wyłącznie przez wnioskodawcę za ostatni miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

§ 28. Obniżek czynszu nie stosuje się do najemcy który:

1) zalega z opłatami za używanie lokalu,

2) pobiera dodatek mieszkaniowy,

3) opłaca czynsz socjalny.

 

Rozdział 4

Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy

§ 29. 1. Wynajmujący może dokonać przekwaterowania najemcy z lokalu mieszkalnego w przypadku gdy jego sytuacja ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia albo stopień niepełnosprawności uniemożliwa korzystanie z dotychczas zajmowanego lokalu np. z powodu położenia lokalu w budynku do którego ma utrudniony dostęp lub jest nie dostosowany do potrzeb zdrowotnych najemcy, z powodu braku w lokalu odpowiednich urządzeń sanitarnych.

2. Wnioskodawca do wniosku załącza stosowne orzeczenie lekarskie.

3. Wymóg, o którym mowa w ust.2 nie dotyczy najemców ubiegających się o poprawę warunków zamieszkania ze względu na podeszły wiek przez który uważa się wiek powyżej 75 roku życia.

§ 30. Najemca lokalu może wystąpić o przyłączenie do swojego lokalu, innego zwolnionego lokalu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie, o ile zwolniony lokal nie spełnia wymogów samodzielności określonych w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) w celu poprawy warunków mieszkaniowych lub w celu nabycia lokalu na własność. Warunkiem jest aby najemca ubiegający się o przyłączenie lokalu nie zalegał z opłatami za używanie lokalu.

§ 31. Wynajmujący po zasięgnięciu opinii zarządcy budynku, wyraża zgodę na dokonanie przyłączenia lokalu.

 

Rozdział 5

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

§ 32. Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba pełnoletnia z zastrzeżeniem § 3 ust. 2 niniejszej uchwały spełniająca łącznie następujące warunki:

1) nie posiadająca tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu;

2) zamieszkująca i zameldowana na pobyt stały na terenie gminy Czarna Białostocka, przez okres nie krótszy niż 5 lat przed datą złożenia wniosku o przydział lokalu;

3) znajdująca się w trudnych warunkach mieszkaniowych, a w szczególności:

a) zamieszkująca w lokalu nie spełniającym wymagań dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi;

b) zamieszkująca w lokalu o znacznym przegęszczeniu, w którym łączna powierzchnia pokoi w przeliczeniu na osobę wszystkich osób uprawnionych do zamieszkiwania w tym lokalu nie przekracza 5 m2 lub w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, warunek ten nie dotyczy osób, które nie mają uprawnień do wspólnego zamieszkiwania z najemcą (właścicielem) lokalu, a jedynie zamieszkują w nim w charakterze podnajemcy albo lokal wynajmują;

4) spełniająca kryteria dochodowe, o których mowa w § 22;

5) złoży wniosek o przydział lokalu.

§ 33. 1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego przysługuje osobom fizycznym, które:

1) zostały pozbawione mieszkania wskutek klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru lub innych zdarzeń losowych;

2) zamieszkują w lokalu w którym istnieje stan zagrożenia życia lub mienia stwierdzony przez właściwy organ;

3) nabyły prawo do uzyskania lokalu socjalnego a uprawnienie zostało stwierdzone prawomocnym wyrkiem sądowym;

4) są niepełnosprawne w stopniu znacznym lub stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym występuje u osoby zamieszkującej z wnioskodawcą;

5) są najemcami lokalu o obniżonym standardzie, który po opróżnieniu pozostawiają do dyspozycji gminy pod warunkiem, iż zobowiązują się do wykonania remontu przydzielonego im lokalu we własnym zakresie i na własny koszt;

6) opuściły dom dziecka lub inną placówkę opiekuńczo-wychowawczą po uzyskaniu pełnoletności, a wniosek o przydział złożyły w terminie do dwóch lat odopuszczenia placówki oraz nie mają możliwości powrotu do poprzedniego miejsca zamieszkania na terenie gminy Czarna Białostocka;

7) są bezdomne, nigdzie nie zameldowane lub opuszczające zakłady karne pod warunkiem, iż ostatnim ich miejscem pobytu stałego była gmina Czarna Białostocka.

2. W przypadku zbiegu uprawnień do pierwszeństwa stosuje się kolejność wymienioną w ust.1.

 

Rozdział 6

Warunki dokonywania zmiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

§ 34. Najemcy lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy mogą dokonywać między sobą zamian zajmowanych przez siebie lokali oraz zamian z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

§ 35. Najemcy lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy mogą dokonywać zmian tych lokali na lokale zajmowane na podstawie:

1) lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielczego,

2) własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego,

3) odrębnej własności lokalu,

4) własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

§ 36. Zamiany o których mowa w § 35 pkt 2, 3, 4 dla swojej ważności wymagają przeniesienia prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego, po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody właścicieli obydwu zasobów.

§ 37. Zamiana z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach uwarunkowana jest uregulowaniem przez najemcę wszystkich zobowiązań wynikających z umowy najmu.

§ 38. Dokonanie zamian lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy wymaga zgody wynajmującego.

§ 39. 1. Zamiana może również polegać na dostarczeniu przez gminę lokalu wolnego w zamian za lokal dotychczas zajmowany przez najemcę

2. Zamiana wymieniona w ust.1 może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach tj.:

1) utrudnionego dostępu do lokalu z powodu stanu zdrowia wnioskodawcy lub członka rodziny wspólnie z nim zamieszkującego,

2) gdy powierzchnia lokalu najmowanego jest niewspółmierna do potrzeb mieszkaniowych i sytuacji materialnej wnioskodawcy,

3) gdy zajmowany lokal po opróżnieniu podlegać będzie najmowi jako lokal socjalny,

4) gdy najemca wnioskuje o zamianę lokalu na lokal mniejszy od dotychczas zajmowanego.

 

Rozdział 7

Tryb rozpatrywania i załatwiania  wniosków o wynajem lokali mieszkalnych.

§ 40. Wynajęcie lokalu mieszkalnego każdorazowo poprzedza złożenie w Urzędzie Miejskim w Czarnej Białostockiej wniosku o przydział lokalu wraz z oświadczeniem o zgodzie na gromadzenie, przetwarzanie, opublikowanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133,poz. 883 ze zm.).

§ 41. Wnioski winny zawierać następujące dane:

1) imię i nazwisko wnioskodawcy oraz osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania,

2) aktualną sytuację mieszkaniową potwierdzona przez właściciela, zarządcę lub administratora,

3) udokumentowany dochód gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

§ 42. 1. Burmistrz Czarnej Białostockiej powołuje Komisję Mieszkaniową o charakterze opiniodawczym celem sprawowania kontroli społecznej rozpatrywanych wniosków.

2. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Burmistrz Czarnej Białostockiej w formie zarządzenia, spośród przedstawicieli wytypowanych przez organizacje społeczne, Radnych Rady Miejskiej i innych instytucji.

3. Do zadań Społecznej Komisji Mieszkaniowej należy:

1) uczestniczenie w oględzinach pomieszczeń zajętych przez osoby ubiegające się o najem lokalu,

2) opiniowanie wniosków osób ubiegających się o najem lokalu,

3) sporządzanie projektów list osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu,

4) rozpatrywanie uwag i zastrzeżeń do projektów list.

4. Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach.

5. Posiedzenia komisji zwołuje Burmistrz Czarnej Białostockiej i zapewnia jej techniczną obsługę.

§ 43. Umowy najmu lokali zawiera wynajmujący na podstawie pisemnego skierowania wydanego przez Burmistrza Czarnej Białostockiej.

§ 44. Osoby, które w trybie obowiązujących przepisów przydzielone zostały lokale do zamieszkania we wskazanym w piśmie terminie powinny zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej ul. Traugutta 2, w celu podpisania umowy najmu. Nie zgłoszenie się w wyznaczonym terminie traktowane jest jako rezygnacja z przydziału lokalu włącznie ze skreśleniem z listy osób oczekujących.

 

Rozdział 8

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy.

§ 45. Wynajmujący może wyrazić zgodę na nawiązanie umowy najmu lokalu z pominięciem zasad, o których mowa w rozdziale 7 z osobami, które:

1) pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę ale należą do kręgu osób wymienionych w art.691 Kodeksu cywilnego a także są osobami bliskimi najemcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261 poz.2603 ze zm.), jeżeli osoby te spełniają nastepujace warunki:

a) zamieszkiwały wraz z najemcą co najmniej 3 lata i są ujęte w umowie najmu jako osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania,

b) lokal nie jest obciążony zaległościami z tytułu czynszu najmu i opłat niezależnych,

c) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu (w przypadku małżonków wymóg ten dotyczy obojga);

2) pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę albo po śmierci najemcy, w którego najem nie wstąpiły ponieważ nie należą do kręgu osób wymienionych w art.691 Kodeksu cywilnego są jednak osobami bliskimi najemcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), jeżeli spełniają następujące warunki:

a) zamieszkiwały wraz z najemca przez co najmniej 5 lat i są ujęte w umowie najmu jako osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania;

b) nie przekraczają dochodu o którym mowa w § 22 ninieszej uchwały;

c) lokal nie jest obciążony zaległościami z tytułu czynszu najmu i opłat niezależnych;

d) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu (w przypadku małożonków wymóg ten spełniają oboje);

e) pozostały w lokalu po śmierci dotychczasowego najemcy, są jako osoby obce w stosunku do najemcy, a w lokalu tym zamieszkiwały w charakterze podnajemcy za zgodą wynajmującego przez co najmniej 5 lat, jeżeli osoby te spełniają warunki o których mowa w § 22, oraz są umieszczone na liście osób ubiegających się o przydział lokalu mieszkaniowego z zasobu gminy i nie zalegają z opłatami za używanie lokalu.

§ 46. Osoby, które nie spełniają warunków wymienionych w § 45, obowiązane są opuścić lokal w terminie jednego miesiąca pod rygorem wystapienia wynajmującego do sądu z pozwem o eksmisję z lokalu.

 

Rozdział 9

Oddawanie w najem lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 47. Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem w drodze publicznego przetargu nieograniczonego, po zaspokojeniu potrzeb rodzin wielodzietnych ujętych na liście osób uprawnionych do przydziału lokalu mieszkalnego oraz rodzin zamieszkujących w budynkach przeznaczonych do opróżnienia.

§ 48. W przypadku wynajmowania lokalu w sposób określony w § 49 stawka wywoławcza czynszu powinna być określona w wysokości 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, o której mowa w art. 9 ust. 8 Ustawy .

§ 49. Postępowanie przetargowe organizuje i przeprowadza Burmistrz Czarnej Białostockiej.

§ 50. Umowę najmu z osobą wygrywającą przetarg zawiera się na warunkach określonych w przetargu.

§ 51. 1. Najemca oprócz czynszu obowiązany jest uiszczać opłaty niezależne, jeżeli są wnoszone za pośrednictwem wynajmującego.

2. Do opłat niezależnych zalicza się opłaty za dostawę energii elektrycznej, gazu, wody oraz odbioru nieczystości stałych i płynnych.

§ 52. Pierwsza uzasadniona podwyżka czynszu, z wyjątkiem opłat niezależnych, może być dokonana po upływie 12 m-cy od daty podpisania umowy.

 

Rozdział 10

Postanowienia końcowe

§ 53. Wynajmujący może wyrazić zgodę na nawiązanie umowy najmu lokalu z pminięciem zasad, o których mowa w rozdziale 7 z osobami, które:

1) zamieszkują w lokalu, którego najemca nie zamierza opuścić, z powodu stanu zdrowia, podeszłego wieku lub innych szczególnych okoliczności (np. w związku z ofertą kupna lokalu) zwrócić się z prośbą o rozwiązanie z nim umowy najmu i przyznanie tytułu prawnego do lokalu osobie przez niego wskazanej, wspólnie z nim zamieszkującej i ujętej w umowie najmu, należącej do kręgu osób wymienionych w art. 691 Kodeksu cywilngo albo do osób bliskich najemcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), nie posiadającej tytułu prawnego do innego lokalu, a lokal nie jest obciążony zaległościami z tytułu czynszu i opłat niezależnych a dochód gospodarstwa domowego nie przekracza wysokości określonej w § 22;

2) pozbawione zostały tytułu prawnego do zajmowanego lokalu wskutek wypowiedzenia umowy z powodu zaległości czynszowych pod warunkiem dokonania całkowitej spłaty zobowiązań.

§ 54. Przy zawieraniu umów najmu nie pobiera się od najemcy kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu.

§ 55. Ustala się wzory druków:

1) wniosku o przydział lokalu stanowiący załącznik nr 1;

2) wniosku o zamianę lokalu stanowiący załącznik nr 2;

3) wzór zaświadczenia, o którym mowa w § 20 niniejszej uchwały stanowiący załącznik nr 3;

4) wniosku o przyznanie lokalu socjalnego stanowiący załącznik nr 4;

5) wniosku o przyłączenie zwolnionej części wspólnego lokalu mieszkalnego/lokalu przyległego stanowiący załącznik nr 5;

6) regulaminu przyznanwania punktów mających wpływ na kolejność umieszczania na liście osób uprawnionych do przydziału lokali socjalnych stanowiący załącznik nr 6.

§ 56. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej uchwale stosuje się przepisy ustawy oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2009-06-12

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2009-06-12