ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 12 marca 2010 r.

RI. 7624-04/10

POSTANOWIENIE

 

Burmistrz Czarnej Białostockiej działając na podstawie art. 63 ust. 2 i art. 74 ust. 3 ustawy

z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronnie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), art. 123 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), Dyrektywy Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne oraz § 3, ust. 1 pkt. 14 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2005 r. Nr 257, poz. 2573 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie budynku malarni konstrukcji stalowych z magazynem wyrobów gotowych wraz z  przebudową istniejącego budynku biurowo-socjalnego i infrastrukturą techniczną” na nieruchomości położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7,  Nr ewid. gruntów 1578/89 po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

nie stwierdza się

konieczności wykonywania oceny oddziaływania oraz obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji polegającej na budowie budynku malarni konstrukcji stalowych z magazynem wyrobów gotowych wraz z  przebudową istniejącego budynku biurowo-socjalnego i infrastrukturą techniczną.


 

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 09.02.2010 r. Pan Jerzy Kiersnowski reprezentujący firmę PROMOSTAL Sp. z o.o. Sp. K., ul. Fabryczna 7, 16-020 Czarna Białostocka, wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na „Budowie budynku malarni konstrukcji stalowych z magazynem wyrobów gotowych wraz z  przebudową istniejącego budynku biurowo-socjalnego i infrastrukturą techniczną” na nieruchomości położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7, Nr ewid. gruntów 1578/89. Pismem z dnia 10.02.2010 roku Organ wszczął postępowanie w w/w sprawie i podał do publicznej wiadomości informacje związane z projektem oraz powiadomił strony postępowania administracyjnego. Zgodnie z §3 ust. 1 pkt. 14 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, powyższa inwestycja została zaliczona do przedsięwzięć mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na środowisko.

Działka, na których planowana jest budowa jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z którego zapisami powyższa inwestycja jest zgodna.

Po uwzględnieniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (postanowienie

Nr 73/NZ/2010 z dnia 10.03.2010 r.) oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku (pismo Nr RDOŚ-20-WOOŚ-II-66130/138/10/as z dnia 08.03.2010 r.), działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 14, Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 ze. zm.) nie stwierdza się konieczności sporządzenia przedmiotowego raportu oraz przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym obszar Natura 2000. W wyniku szczegółowej analizy materiałów scharakteryzowano inwestycję:

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Inwestycja planowana jest na nieruchomości nr 1578/89 w Czarnej Białostockiej, na terenach po byłej fabryce „Biafamar”.  Projektowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku hali dwunawowej składającej się z pomieszczeń malarni, magazynów oraz pomieszczeń technicznych tj. wentylatorni, mieszalni farb oraz narzędziowni. Dodatkowo planuje się budowę budynku biurowego dostosowanego do obsługi malarni oraz przebudowę infrastruktury technicznej. W ramach działania malarni szacuje się przemalowywanie do 3500 ton konstrukcji stalowych na rok.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie się oddziaływań:

- brak powiązań,

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- brak,

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

- Malarnia będzie wyposażona w system wentylacji nadmuchowo - wyciągowej. Nadmuch powietrza będzie się odbywał poprzez kanały nadmuchowe umieszczone pod dachem hali, a wyciąg poprzez system filtrów zainstalowanych w kanałach rozmieszczonych w podłodze. Planuje sie zainstalowanie dwóch kompaktowych centrali wentylacyjnych z wentylatorami nadmuchowymi i wyciągowymi oraz wymiennikami ciepła do ogrzewania powietrza wdmuchiwanego do malarni typu spaliny – powietrze. Centrale będą zainstalowane na zewnętrz malarni w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Każda z nich będzie obsługiwała dwie strefy malarni. Do rozdziału powietrza na poszczególne strefy zostaną zainstalowane specjalne klapy kierunkowe. Centrale wyposażone będą w krzyżowe wymienniki ciepła, zapewniające odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego z malarni. W skład wyposażenia malarni będzie wchodziła instalacja do ciągłego badania stężenia rozpuszczalników w powietrzu sprzężona z systemem automatyki malarni. System zapobiega niebezpieczeństwu wybuchu. Wydajność grzewcza central wynosić będzie 40000 m3/h. Czerpnie i wyrzutnie powietrza oraz kanały nadmuchowe i wyciągowe będą wykonane z profili wykonanych z blachy stalowej ocynkowanej. Kanały nadmuchowe będą zainstalowane pod dachem malarni. Kanały wyciągowe będą zainstalowane w kanałach podłogowych . Malarnia będzie podzielona na cztery strefy. Każda strefa będzie posiadała niezależny system   kanałów wyciągowych i nadmuchowych. Powietrze wyciągane z malarni będzie wstępnie oczyszczone na specjalnych labiryntowych filtrach tekturowych, a następnie na filtrach zasadniczych. Zastosowany system wentylacji i filtrów zminimalizuje przedostanie sie oparów z hali do środowiska zewnętrznego i nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm. Przegrody zewnętrzne budynku będą posiadały podwyższoną izolacyjność akustyczną. Ponadto maszyny i urządzenia odpowiednio dobrane i usytuowane w budynku sprawią, że oddziaływanie inwestycji na środowisko ograniczy sie wyłącznie do działki inwestora.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

- brak ryzyka.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów,

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów górskich ,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina parku krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin

i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Obszar NATURA 2000 - Ostoja Knyszyńska (PLH200006). Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji na obszar chroniony NATURA 2000 ze względu na jej charakter i lokalizację przedsięwzięcia na terenie zurbanizowanym, przeznaczonym pod działalności przemysłowo - usługową.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak obszarów,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji znajduje się wyłącznie zabudowa przemysłowo – usługowa.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów,

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) Zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- Realizacja planowanej inwestycji nie spowoduje znacznego wzrostu poziomu emisji i immisji. Oddziaływanie inwestycji zamknie się w granicach nieruchomości Inwestora.

b) Transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania

c) Wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały jedynie zasięg lokalny.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie.

W związku z tym orzeczono jak w sentencji

Pouczenie

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku za pośrednictwem Burmistrza Czarnej Białostockiej w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otrzymują:

1) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

2) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

3) strony zgodnie z wykazem.

4) a/a

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2010-03-15

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2010-03-15