ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 13 grudnia 2010 r.

RI. 7624-16/10

POSTANOWIENIE

Burmistrz Czarnej Białostockiej działając na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronnie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), art. 123 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), Dyrektywy Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne oraz § 3 ust. 1 pkt. 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2005 r. Nr 257, poz. 2573 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej – magistralnej w ulicach Sosnowej, Brzozowej, Brzozowy Mostek, Fabrycznej i Kościelnej, na terenie miejscowości Czarna Białostocka po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie sieci wodociągowej – magistralnej w ulicach Sosnowej, Brzozowej, Brzozowy Mostek, Fabrycznej i Kościelnej, na terenie miejscowości Czarna Białostocka, stosownie do wszczętego w dniu 21.10.2010 r. postępowania o wydanie decyzji środowiskowych uwarunkowań na wniosek Przedsiębiorstwa Komunalnego w Czarnej Białostockiej Sp. z o.o. z dnia 19.10.2010 r.


Uzasadnienie

W dniu 19.10.2010 r. Przedsiębiorstwo Komunalne w Czarnej Białostockiej Sp. o.o., ul. Piłsudskiego 62, 16-020 Czarna Białostocka wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej budowie sieci wodociągowej – magistralnej w ulicach Sosnowej, Brzozowej, Brzozowy Mostek, Fabrycznej i Kościelnej Burmistrz Czarnej Białostockiej wszczął postępowanie w sprawie i podał do publicznej wiadomości informacje związane z niniejszą inwestycją. Działki, na których planowana jest budowa są częściowo objęte obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego z których zapisami inwestycja jest zgodna. Po uwzględnieniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (postanowienie Nr 3375/NZ/2010 z dnia 10.11.2010 r.) oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku (pismo Nr RDOŚ-20-WOOŚ-II-66130-7451/10/em z dnia 06.12.2010 r.), działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 ze. zm.) nie stwierdza się konieczności sporządzenia przedmiotowego raportu oraz przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000. W wyniku szczegółowej analizy materiałów scharakteryzowano inwestycję:

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie dwóch odcinków magistralnej sieci wodociągowej na terenie miejscowości Czarna Białostocka. Budowa sieci wodociągowej ma na celu:

- połączenie sieci miejskiej z siecią wiejską,

- drugi odcinek sieci ma na celu spięcie pierścieniowe sieci miejskiej.

Zamierzenie inwestycyjne zlokalizowane jest na działkach w miejscowości: Czarna Białostocka - Gmina Czarna Białostocka o nr ewid. gruntów: - 64, 239/10, 239/7, 239/4, 143, 126, 1594/1, 1146, 106/1, 106/3, 106/4, 1072, 109, 1067/6, 915/50, 1594/4. Budowa sieci wodociągowej magistralnej odbywać się będzie z rur PE o łącznej długości ok. 1 000 m, natomiast powierzchnia terenu objętego inwestycją wyniesie 250 m2.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie
się oddziaływań:

- brak powiązań z innymi przedsięwzięciami a zatem możliwości kumulowania
się oddziaływań.

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- inwestycja ze względu na swój charakter nie będzie korzystać z zasobów naturalnych.

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

W trakcie prowadzenia robót emitowany będzie hałas, zanieczyszczenie powietrza ze spalin od pracujących maszyn i wibracje. Emitowane w trakcie robót zanieczyszczenia, hałas i wibracje będą miały charakter krótkotrwały oraz odwracalny. Nie przewiduje się wprowadzania zanieczyszczeń do środowiska w trakcie realizacji inwestycji. W czasie prowadzenia robót budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę na :

- ograniczenia emisji spalin do powietrza atmosferycznego, będącej wynikiem pracy silników spalinowych maszyn, urządzeń i pojazdów,

- ograniczenia hałasu spowodowanego ruchem pojazdów i pracą sprzętu budowlanego,

- ograniczenie oraz zebranie i wywóz odpadów materiałów budowlanych,

- ograniczenie powstawania śmieci o lekkich frakcjach,

- niedopuszczenie do powstania wycieków substancji ropopochodnych z pojazdów i sprzętu budowlanego.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji
i stosowanych technologii:

- inwestycja nie spełnia warunków o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina parku krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Obszar NATURA 2000 - Ostoja Knyszyńska (PLH200006). Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji na obszar chroniony NATURA 2000 ze względu na jej charakter i lokalizację przedsięwzięcia na terenie zurbanizowanym.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji znajduje się zabudowa mieszkaniowa oraz usługowo handlowa.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji.

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) Zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- przedsięwzięcie może stanowić uciążliwość dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości wyłącznie w fazie realizacji, po jej zakończeniu inwestycja nie będzie generować żadnych emisji. Realizacja planowanej inwestycji nie spowoduje znacznego wzrostu poziomu hałasu. Jakkolwiek prace budowlane będą wykonywane tylko w godzinach dziennych (6.00÷22.00), a urządzenia emitujące hałas o dużym natężeniu, nie będą, w miarę możliwości, pracować równocześnie. Ze względu na położnie inwestycji i jej wielkość nie jest możliwe usytuowanie ekranów dźwiękochłonnych. W związku z powyższym nie istnieje potrzeba prowadzenia stałego monitoringu poziomów hałasu.

b) Transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania ze względu na charakter inwestycji.

c) Wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu
i okresu budowy sieci wodociągowej.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie.

W związku z tym orzeczono jak w sentencji

Pouczenie

Postanowienie jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie.

 

Otrzymują:

1) Wnioskodawca.

2) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

3) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

4) strony zgodnie z art. 49 k.p.a.

5) a/a.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2010-12-13

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2010-12-13