ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 19 kwietnia 2011 r.

RI.6220.2.2011

POSTANOWIENIE

Burmistrz Czarnej Białostockiej działając na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronnie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), art. 123 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 80 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do sortowania odpadów komunalnych oraz instalacji do kompostowania odpadów biodegradowlanych, na terenie działki nr: 1578/61 położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie instalacji do sortowania odpadów komunalnych oraz instalacji do kompostowania odpadów biodegradowlanych, na terenie działki nr: 1578/61 położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7, stosownie do wszczętego w dniu 28.02.2011 r. postępowania o wydanie decyzji środowiskowych uwarunkowań na wniosek firmy Zygmunt Gudewicz Wywóz Nieczystości Stałych z dnia 21.02.2011 r.

Uzasadnienie

W dniu 21.02.2011 r. firma Zygmunt Gudewicz Wywóz Nieczystości Stałych z/s przy ul. Chabrowej 3, 16-020 Czarna Białostocka wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na budowie instalacji do sortowania odpadów komunalnych oraz instalacji do kompostowania odpadów biodegradowlanych, na terenie działki nr: 1578/61 położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7.  Burmistrz Czarnej Białostockiej wszczął postępowanie w sprawie, powiadomił strony i podał do publicznej wiadomości informacje związane z niniejszą inwestycją. Działka, na których planowane jest przedsięwzięcie jest objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu po byłej fabryce maszyn rolniczych „Biafamar” z którego zapisami inwestycja jest zgodna. Po uwzględnieniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - postanowienie Nr 100/NZ/2011 z dnia 05.04.2011 r. oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku - postanowienie Nr WOOŚ-II.4240.140.2011.AS z dnia 14.03.2011 r.) oraz działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 80 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) nie stwierdza się konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000. W wyniku szczegółowej analizy materiałów scharakteryzowano inwestycję:

1. a) Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie:

- Hali magazynowej służącej do przechowywania zebranych selektywnie odpadów. Do hali bezpośrednio przylegać będzie plac manewrowy.

- Linii sortowniczej składającej się z szeregu przenośników, sita wibracyjnego
i kabiny sortowniczej. Natomiast instalacja do kompostowania odpadów składać się będzie
z placu składowego z murem oporowym wraz z instalacją do gromadzenia odcieków, instalacją napowietrzającą i sterującą.

- Infrastruktury technicznej tj.: przyłącza elektrycznego, przyłącza wodociągowego
i kanalizacyjnego.

Wydajność linii sortowniczej wynosić będzie 20 ton odpadów na dobę. Powierzchnia całej nieruchomości, na której planowane jest przedsięwzięcie:

- powierzchnia zabudowy projektowana:  400 m2,

- powierzchnia utwardzona projektowana: 400 m2.

Instalacja do sortowania będzie działać w następującym schemacie:

1.      Zgromadzone w pojemnikach i kontenerach odpady transportowane są do sortowni.

2.      Odpady zsypywane są do przenośnika transportującego je do sita, które odsiewa odpady biodegradowalne od frakcji mineralnej.

3.      Wyseparowana część odpadów kolejnym przenośnikiem trafia do kabiny sortowniczej, w której odbywa się ręczne wybieranie odpadów przeznaczonych do dalszego wykorzystania.

4.      Wyselekcjonowane odpady poprzez system zsypów trafiają do odpowiednich pojemników, następnie surowce transportowane są do sprasowania lub bezpośrednio do magazynowania w celu przekazania do przetwarzania.

5.      Pozostałość z sortowania trafia do kontenera. Powstały balast nie podlega dalszej obróbce i przekazywany jest do składowania na odpowiednim składowisku.

6.      Frakcja biodegradowalna przekazywana jest do przetworzenia na kompost w instalacji do kompostowania. Natomiast frakcja mineralna nie podlega przetworzeniu i transportowana jest na składowisko odpadów, gdzie jest wykorzystywana do zakańczania pól składowych.

Instalacja do kompostowania będzie działać w następującym schemacie:

1.      Mieszanie odpadów biodegradowalnych w odpowiednim urządzeniu;

2.      Gromadzenie odpadów na specjalnym placu w pryzmach w celu uzyskania kompostu;

3.      Oczyszczanie kompostu i przekazanie go odbiorcom.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie
się oddziaływań:

- brak powiązań z innymi podobnymi przedsięwzięciami a zatem możliwości kumulowania się oddziaływań.

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- Szacunkowe zapotrzebowanie na wodę wynosi: 70 m3 na rok. W procesie technologicznym nie przewiduje się wykorzystania wody. Wykorzystana będzie jedynie do utrzymania czystości. Nie przewiduje się ogrzewania projektowanych budynków ani instalacji. Pomieszczenia socjalno-bytowe mieszczą się w już istniejącym budynku warsztatowym. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię wynosi:

- elektryczną: 40 kW

- cieplną: 0 kW

- gazową: 0 m3/h.

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

- Ścieki bytowe w ilości 70 m3, odprowadzane będą do instalacji kanalizacji miejskiej;

- Ilość odcieków powstałych w instalacji do kompostowania nie powinna przekraczać 100 m3 w ciągu roku, które zostaną przekazane odpowiedniej oczyszczalni ścieków;

- Techniczne działanie instalacji nie przewiduje powstawania odpadów. Wytwarzane odpady bytowe gromadzone będą w odpowiednich pojemnikach i przekazane do przesortowania i lub kompostowania w projektowanych własnych instalacjach;

- Urządzenia i maszyny zainstalowane w instalacjach nie przekraczają dopuszczalnych norm emisji hałasu i zanieczyszczenia powietrza;

- W trakcie prowadzenia robót budowlanych emitowany będzie hałas, zanieczyszczenie powietrza ze spalin od pracujących maszyn i wibracje. Emitowane w trakcie robót zanieczyszczenia, hałas i wibracje będą miały charakter krótkotrwały oraz odwracalny. W czasie prowadzenia robót budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • ograniczenia emisji spalin do powietrza atmosferycznego, będącej wynikiem pracy silników spalinowych maszyn, urządzeń i pojazdów,
  • ograniczenia hałasu spowodowanego ruchem pojazdów i pracą sprzętu budowlanego,
  • ograniczenie oraz zebranie i wywóz odpadów materiałów budowlanych,
  • ograniczenie powstawania śmieci o lekkich frakcjach,
  • niedopuszczenie do powstania wycieków substancji ropopochodnych z pojazdów i sprzętu budowlanego.

W wyniku działania instalacji do sortowania odpadów nie powstaje dodatkowa emisja zanieczyszczeń do środowiska. Przesortowane odpady zostaną zagospodarowane zgodnie z ich przeznaczeniem a w przypadku pozostałości z sortowania odpadu (balastu) z uwagi na brak możliwości przetworzenia zostanie przekazany na składowisko odpadów. Instalacja do kompostowania odpadów posiada własny system zbierania i gromadzenia odcieków, które zostaną przekazane odpowiedniej oczyszczalni ścieków. Powstała ilość odcieków będzie zależeć od ilości przetwarzanego kompostu.

Materiały wykorzystane do budowy magazynu oraz elementy instalacji do sortowania i kompostowania będą posiadać aprobaty techniczne i certyfikaty dopuszczające do stosowania w Polsce. Wody opadowe odprowadzane będą przez sieć kanalizacji deszczowej i studzienek rozsączających zlokalizowanych na działce inwestora. Po wykonaniu inwestycji powierzchnia biologicznie czynna będzie wynosić ponad 30%.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji
i stosowanych technologii:

- inwestycja nie spełnia warunków o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina parku krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w odległości ok. 300 m od OSO Natura 2000 „Puszcza Knyszyńska” (kod: PLB200003) oraz w granicach SOO „Ostoja Knyszyńska” (kod: PLH200006) oraz w granicach otuliny Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Ze względu na swój charakter oraz położenie na terenie typowo przemysłowym nie będzie oddziaływać na w/w tereny chronione.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak takich obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji znajduje się jedynie zabudowa przemysłowa.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji.

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) Zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- przedsięwzięcie może stanowić uciążliwość dla użytkowników sąsiednich nieruchomości wyłącznie w fazie realizacji, po jej zakończeniu inwestycja nie będzie generować żadnych emisji. Realizacja planowanej inwestycji nie spowoduje znacznego wzrostu poziomu hałasu. Jakkolwiek prace budowlane będą wykonywane tylko w godzinach dziennych (6.00÷22.00), a urządzenia emitujące hałas o dużym natężeniu, nie będą, w miarę możliwości, pracować równocześnie. Ze względu na położnie inwestycji i jej wielkość nie jest możliwe usytuowanie ekranów dźwiękochłonnych. W związku z powyższym nie istnieje potrzeba prowadzenia stałego monitoringu poziomu hałasu.

b) Transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania ze względu na charakter inwestycji.

c) Wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu
inwestycji.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie.

W związku z tym orzeczono jak w sentencji

Pouczenie

Postanowienie jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie.

 

Otrzymują:

1) Wnioskodawca.

2) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

3) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

4) strony zgodnie z wykazem.

5) a/a.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2011-04-21

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2011-04-21