ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 04 sierpnia 2011 r.

RI.6220.5.2011

 

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia

Na podstawie art. 71 ust. 1 i 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt. 52 lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), Dyrektywą Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.06.2011 r. firmy „Victoria” A. Sawosz i wspólnicy spółka jawna z/s przy ul. Raszyńskiej 12 lok. 7, 02-206 Warszawa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie istniejącego budynku o funkcji magazynowej, poprzez dobudowę integralnego budynku magazynowego z częścią biurową i socjalną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, przy ul. Fabrycznej 7, w obrębie działki o numerze: ewidencyjnym 1578/23, o powierzchni 1.0909 ha i po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

orzekam

brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie istniejącego budynku o funkcji magazynowej, poprzez dobudowę integralnego budynku magazynowego z częścią biurową i socjalną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, przy ul. Fabrycznej 7, w obrębie działki o numerze: ewidencyjnym 1578/23, o powierzchni 1.0909 ha


Uzasadnienie

W dniu 10.06.2011 r. firma „Victoria” A. Sawosz i wspólnicy sp. j. z/s przy ul. Raszyńskiej 12 lok. 7, 02-206 Warszawa wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na rozbudowie istniejącego budynku o funkcji magazynowej, poprzez dobudowę integralnego budynku magazynowego z częścią biurową i socjalną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, przy ul. Fabrycznej 7, w obrębie działki o numerze: ewidencyjnym 1578/23, o powierzchni 1.0909 ha. Burmistrz Czarnej Białostockiej wszczął postępowanie w sprawie, powiadomił strony i podał do publicznej wiadomości informacje związane z niniejszą inwestycją. Działka, na której planowane jest przedsięwzięcie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu po byłej fabryce maszyn rolniczych „Biafamar” z którego zapisami inwestycja jest zgodna (symbol 1.5 PU zabudowa produkcyjno – usługowa). Po uwzględnieniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 52 lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), Burmistrz Czarnej Białostockiej postanowieniem Nr RI.6220.5.2011 r., z dnia 14.07.2011 r. nie stwierdził konieczności sporządzenia przedmiotowego raportu oraz przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000. Zawiadomieniem z dnia 20.07.2011 r. poinformował strony postępowania o możliwości zapoznania się ze zgromadzonymi aktami sprawy oraz zgłaszania ewentualnych uwag.

W toku prowadzonego postępowania wydane zostały następujące dokumenty:

1) Opinia Nr 185/NZ/2011 z dnia 27.06.2011 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, (pismo znak NZ-824-90/11).

2) Postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 28.06.2011 r. o Nr WOOŚ-II.4240.275.2011.JC.

3) Postanowienie Burmistrza Czarnej Białostockiej o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko Nr RI.6220.5.2011 z dnia 14.07. 2011 roku.

 

Charakterystyka przedsięwzięcia i karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią załączniki
do niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Warunki realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 03 października 2008 r.
o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.):

1. a) Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na:

-           rozbudowie istniejącego budynku magazynowego wraz z zapleczem biurowo - socjalnym,

-           organizacji wewnętrznego kompleksu parkingowo - drogowego,

-           budowie zbiornika infiltracyjnego, do czasowego magazynowania wód opadowych i roztopowych,

-           organizacji zieleni urządzonej.

W wyniku powyższych procesów budowlanych powstanie obiekt o funkcji magazynowo - handlowej, z częścią biurową i socjalną, o prostej bryle i konstrukcji stalowej (płyty warstwowe) oraz w części w technologii tradycyjnej, bez podpiwniczenia i stalowej konstrukcji dachu - płaskiego, o przybliżonych parametrach technicznych:

-           długość - ok. 100 m,

-           szerokość elewacji frontowej - ok. 50 m,

-           powierzchna zabudowy - ok. 5000 m2,

-           powierzchnia użytkowa - ok. 5800 m2,

-           ilość kondygnacji - 1, częściowo - 2 i 3,

-           wysokość do 12 m.

i programie funkcjonalno - użytkowym, obejmującym:

-        magazyn artykułów przemysłowych - chemii gospodarczej i kosmetycznej, magazyn artykułów spożywczych, głównie napojów w opakowaniach typu pet i puszkach blaszanych w technologii wysokiego składowania,

-        część biurową,

-        część socjalno - sanitarną,

-        kotłownię, na paliwo ekologiczne.

Na terenie przedsięwzięcia przewiduje się realizację kompleksu parkingowo - drogowego, na który będą się składać: drogi wewnętrzne - przejazdowe, doki rozładunkowe, place postojowe dla samochodów ciężarowych oraz niewielki zespół parkingowy dla samochodów osobowych. Ich nawierzchnia zostanie wykonana jako utwardzona, z zapewnieniem powierzchniowego spływu wód opadowych i roztopowych w kierunku wpustów drogowych, będących elementami wewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej. Na placach parkingowych wyznaczonych zostanie ok. 50 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 stanowisk dla samochodów ciężarowych. Przewiduje się wykonanie utwardzonych nawierzchni dróg wewnętrznych, placów manewrowych i parkingów, o zróżnicowanej konstrukcji, dostosowanej do odpowiedniej kategorii dróg oraz grupy nośności podłoża. Obsługa komunikacyjna przedsięwzięcia będzie odbywała się z wykorzystaniem drogi publicznej, dojazdowej, przylegającej do terenu od strony północnej.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie
się oddziaływań:

- brak powiązań z innymi podobnymi przedsięwzięciami a zatem brak możliwości kumulowania się oddziaływań.

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- woda na cele bytowe i gospodarcze: Qśrd = 1 m3/d, Qmaxh = 3 m3/h z własnego ujęcia wody, na warunkach Decyzji znak: RŚ.6341.29.2011 z dnia 31.03.2011 r. udzielającej pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych,

- energia elektryczna: 100 kW

- energia cieplna: 150 kW – z własnej kotłowni na paliwo ekologiczne (olej opałowy 10 dm3/h).

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

- Ścieki bytowe - typowe ścieki, powstające w urządzeniach sanitarnych, w wyniku ludzkiego metabolizmu oraz ścieki powstające okresowo w wyniku prac porządkowych prowadzonych w obiekcie, w minimalnej ilości ok. 0.9 m3/d, odprowadzanych do istniejącego szczelnego zbiornika bezodpływowego, z którego będą okresowo wozami asenizacyjnymi wywożone do oczyszczalni ścieków.

- Wody opadowe i roztopowe w ilości oszacowanej, przy założeniu natężenia deszczu miarodajnego wynoszącego 131 dm3/s × ha na ok. 100 dm3/sek będą odprowadzane do zbiornika infiltracyjnego;

- W wyniku funkcjonowania projektowanego obiektu magazynowego będą wytwarzane odpady, w tym odpady niebezpieczne. Na obecnym etapie, ilość odpadów przewidzianych do wytwarzania w wyniku funkcjonowania przedsięwzięcia, w analogii do obiektu istniejącego szacuje się ją na ok. 50 Mg/rok.

- W wyniku funkcjonowania projektowanego przedsięwzięcia będzie następowała emisja do powietrza substancji, głównie gazowych, powstałych w wyniku:

-  spalania paliw w silnikach spalinowych samochodów towarowych oraz osobowych,

-  spalania substancji energetycznych w kotłowni, obejmujących głównie tlenek węgla, tlenki azotu a także dwutlenek siarki oraz pył.

- W wyniku funkcjonowania projektowanego przedsięwzięcia wystąpi emisja hałasu od pojazdów mechanicznych poruszających się po jego układzie komunikacyjnym a także od urządzeń instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, umieszczonych na dachu obiektu kubaturowego. Na obecnym etapie trudno jest oszacować ilości substancji wprowadzanych do środowiska, w wyniku normalnego funkcjonowania przedsięwzięcia, jednakże biorąc pod uwagę uwarunkowania środowiskowe jego lokalizacji, przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne wykluczają ponadnormatywne korzystanie z poszczególnych komponentów środowiska.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

- inwestycja nie spełnia warunków o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów górskich w pobliżu terenu inwestycji. Teren działki na której planowane jest przedsięwzięcie jest pozbawiony roślinności o charakterze leśnym.,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina parku krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w granicach SOO „Ostoja Knyszyńska” (kod: PLH200006) oraz w granicach projektowanego obszaru OSO Natura 2000 „Puszcza Knyszyńska” (kod: PLB200003) jak również w granicach otuliny Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Ze względu na swój charakter oraz położenie na terenie typowo przemysłowym nie będzie oddziaływać negatywnie na w/w tereny chronione.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak takich obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji znajduje się jedynie zabudowa przemysłowa i usługowa.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji.

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) Zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- przedsięwzięcie może stanowić uciążliwość dla użytkowników sąsiednich nieruchomości wyłącznie w fazie realizacji, po jej zakończeniu inwestycja będzie generować jedynie emisje związane z normalnym funkcjonowaniem magazynu. Realizacja planowanej inwestycji nie spowoduje znacznego wzrostu poziomu hałasu. Jakkolwiek prace budowlane będą wykonywane tylko w godzinach dziennych (6.00÷22.00), a urządzenia emitujące hałas o dużym natężeniu, nie będą, w miarę możliwości, pracować równocześnie. Ze względu na położnie inwestycji i jej wielkość nie jest możliwe usytuowanie ekranów dźwiękochłonnych. W związku z powyższym nie istnieje potrzeba prowadzenia stałego monitoringu poziomu hałasu.

b) Transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania ze względu na charakter inwestycji.

c) Wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu
inwestycji.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego zapewniono stronom czynny w nim udział. Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku 15-213, ul. Mickiewicza 3, za pośrednictwem Burmistrza Czarnej Białostockiej, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Otrzymują:

1) Wnioskodawca.

2) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

3) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

4) strony zgodnie z wykazem.

5) a/a.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2011-08-04

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2011-08-04