ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 26 października 2011 r.

RI.6220.7.2011

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia

 

Na podstawie art. 71 ust. 1 i 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt. 60 i 79 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), Dyrektywą Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.07.2011 r. Gminy Czarna Białostocka z/s w Urzędzie Miejskim, ul. Traugutta 2, 16-020 Czarna Białostocka w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów bramowych, zatok parkingowych w ulicach: Wiosenna, Jastrzębia i Sosnowa w Czarnej Białostockiej wraz z budową kanalizacji deszczowej z wpustami i po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

postanawiam

stwierdzić brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów bramowych, zatok parkingowych w ulicach: Wiosenna, Jastrzębia i Sosnowa w Czarnej Białostockiej wraz z budową kanalizacji deszczowej z wpustami.


 

Uzasadnienie

W dniu 28.07.2011 r. Gmina Czarna Białostocka wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na budowie nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów bramowych, zatok parkingowych w ulicach: Wiosenna, Jastrzębia i Sosnowa w Czarnej Białostockiej wraz z budową kanalizacji deszczowej z wpustami. Burmistrz Czarnej Białostockiej wszczął postępowanie w sprawie i podał do publicznej wiadomości informacje związane z niniejszą inwestycją. Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronnie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko w związku z tym iż, liczba stron powyższego postępowania przekracza 20, stosuje się art. 49 k.p.a. Działki, na których planowane jest przedsięwzięcie są częściowo objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Fabrycznej w Czarnej Białostockiej, z którego zapisami inwestycja jest zgodna. Działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 60 i 79 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397) nie stwierdza się konieczności sporządzenia przedmiotowego raportu oraz przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000.

W toku prowadzonego postępowania wydane zostały następujące dokumenty:

1) Opinia Nr 295/NZ/2011 z dnia 27.09.2011 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, (pismo znak NZ-824-148/4/11) stwierdzająca brak obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowiska w/w przedsięwzięcia.

2) Postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 18 sierpnia 2011 r. o Nr WOOŚ-II.4240.386.2011.PL stwierdzające brak obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowiska w/w przedsięwzięcia.

3) Postanowienie Burmistrza Czarnej Białostockiej o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko Nr RI.6220.7.2011 z dnia 06 października 2011 roku.

Charakterystyka przedsięwzięcia i karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią załączniki
do niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Warunki realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa
w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.):

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

W ramach inwestycji planuje się budowę:

• ulic o szerokości 5,0 – 6,0 m o łącznej długości 1 519 m, zatoki parkingowe o szer. 4,5 m,

• chodniki o szerokości 0,5 – 2,0 metra, obustronne,

• kanalizację deszczową z rur PVC o długości ok. 1 290 m, studnie ok. 40 sztuk, wpusty deszczowe ok. 56 sztuk.

Przedsięwzięcie usytuowane jest w mieście Czarna Białostocka w ulicach: Wiosenna, Jastrzębia i Sosnowa (os. Wiosenne), na działkach o nr ewidencyjnych gruntów: 109, 1057, 1072, 1100, 1116, 1130, 1616, 1617, 1618, 2048, 2116, 2118, 2153 – obręb 44, Czarna Białostocka. Powierzchnia terenu objętego inwestycją wynosi: ok. 1,71 ha. Poprzednia forma użytkowania: droga o nawierzchni z płyt betonowych sześciokątnych („trylinka”) lub droga o nawierzchni gruntowej. Wzdłuż części ulic występuje chodnik obustronny, wykonany z płyt betonowych, oddzielony od jezdni krawężnikiem. Pokrycie szatą roślinną: poniżej 5% powierzchni inwestycji. W większości trawa, pojedyncze drzewa i krzewy. Po wykonaniu inwestycji zostanie zabudowane większość istniejącej powierzchni biologicznie czynnej.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie się oddziaływań:

- Przedsięwzięcie nie jest powiązane z innymi przedsięwzięciami, nie wystąpi kumulowanie się oddziaływań.

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- Paliwa, energia i woda.

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

- Technologię robót budowlanych przyjęto ogólnie znaną i powszechnie stosowaną spełniającą wszystkie polskie normy budowlane. Wytwarzanie prefabrykatów odbywać się będzie w wytwórniach spełniających wymagania ochrony środowiska. Podczas realizacji inwestycji wystąpią krótkotrwałe emisje, związane z fazą budowy. Emitowany hałas nie stworzy potencjalnego zagrożenia dla środowiska ze względu na nadmierną emisję, w tym przypadku będzie to hałas lokalny i mało dokuczliwy dla otoczenia ze względu na swoje czasowe oddziaływanie (tylko w fazie budowy, w godzinach 600 – 2200). W wypadku przekroczenia dopuszczalnej emisji hałasu należy przerwać roboty i zmienić technologię lub zmniejszyć intensywność prowadzenia robót. W trakcie budowy nie przewiduje się wprowadzania jakichkolwiek substancji do atmosfery za wyjątkiem spalin z maszyn budowlanych. W trakcie eksploatacji wystąpi jedynie emisja spalin z poruszających się samochodów o niewielkim natężeniu. W związku z tym nie przewiduje się dodatkowych środków ochrony powietrza.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

- brak takiego ryzyka ze względu na charakter inwestycji.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Witolda Sławińskiego. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter i położenie w istniejących ciągach drogowych. W trakcie prac budowlanych przewiduje się wycinkę drzew: 32 sosny i 5 brzóz, wycinka krzewów na powierzchni ok. 80 m2. Nie planuje się wykonywania wycinki w okresie lęgowym ptaków.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin
i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest w granicach projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Ostoja Knyszyńska (PLH200006). Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji na obszar chroniony NATURA 2000 ze względu na jej charakter i lokalizację przedsięwzięcia. Nie będzie miała ona żadnego negatywnego wpływu na florę i faunę oraz krajobraz.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji znajduje się wyłącznie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji.

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- przedsięwzięcie będzie miało zasięg lokalny i ograniczy się jedynie do terenu osiedla Wiosenne. Liczba ludności ok. 800 osób.

b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania ze względu na charakter inwestycji.

c) wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu
i okresu budowy kanalizacji sanitarnej.

d) prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie. Nie przewiduje się wprowadzania zanieczyszczeń i energii do środowiska w trakcie realizacji inwestycji.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego zapewniono stronom czynny w nim udział. Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku 15-213, ul. Mickiewicza 3, za pośrednictwem Burmistrza Czarnej Białostockiej, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

 

 

Burmistrz Czarnej Białostockiej

 

Otrzymują:

1) Wnioskodawca.

2) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

3) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

4) strony zgodnie z art. 49 k.p.a.

5) a/a.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2011-10-27

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2011-10-27