ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 20 kwietnia 2010 r.

Nr RI. 7624-04/10

DECYZJA

Na podstawie art. 71 ust. 1 i 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 roku w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 (Dz. U. z 2004 roku Nr 229, poz. 2313); w związku z § 3 ust. 1 pkt. 14 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257 poz. 2573 ze zm.), Dyrektywą Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 98 poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.02.2010 r. Pana Jerzego Kiersnowskiego reprezentującego firmę PROMOSTAL Sp. z o.o., Sp. K., ul. Fabryczna 7, 16-020 Czarna Białostocka, wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji

stwierdzam

warunki realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia i orzekam brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku malarni konstrukcji stalowych z magazynem wyrobów gotowych wraz z  przebudową istniejącego budynku biurowo-socjalnego i infrastrukturą techniczną” na nieruchomości położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7, Nr ewid. gruntów 1578/89.


Określam warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę istniejące informacje określone w art. 63 ust. 1 ustawy:

1) Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

Inwestycja planowana jest na nieruchomości nr 1578/89 w Czarnej Białostockiej, na terenach po byłej fabryce „Biafamar”. Projektowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku hali dwunawowej składającej się z pomieszczeń malarni, magazynów oraz pomieszczeń technicznych tj. wentylatorni, mieszalni farb oraz narzędziowni. Dodatkowo planuje się budowę budynku biurowego dostosowanego do obsługi malarni oraz przebudowę infrastruktury technicznej. W ramach działania malarni szacuje się przemalowywanie do 3 500 ton konstrukcji stalowych na rok. Budynki posiadać będą następujące parametry:

1. budynek hali dwunawowej o wymiarach 44 m x 60m składać sie będzie z pomieszczenia malarni ok. 720 m2), magazynów nr I i II (I - ok. 720 m2, II - ok. 1 200 m2) i pomieszczeń technicznych tj. wentylatorni, mieszalni farb. narzędziowni (ok. 168 m2).

2. budynek biurowy dostosowany do obsługi malarni.

3. infrastruktura technicznej - przyłącza wod-kan, przyłącze elektryczne, przyłącze gazu wraz ze zbiornikami na gaz propan-butan, suwnice w budynku 20 t. i 10 t. o wysokości podnoszenia do 8 m.

Malarnia będzie wyposażona w system wentylacji nadmuchowo - wyciągowej. Nadmuch powietrza będzie się odbywał poprzez kanały nadmuchowe umieszczone pod dachem hali, a wyciąg poprzez system filtrów zainstalowanych w kanałach rozmieszczonych w podłodze. Planuje sie zainstalowanie dwóch kompaktowych centrali wentylacyjnych z wentylatorami nadmuchowymi i wyciągowymi oraz wymiennikami ciepła do ogrzewania powietrza wdmuchiwanego do malarni typu spaliny – powietrze. Centrale będą zainstalowane na zewnętrz malarni w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Każda z nich będzie obsługiwała dwie strefy malarni. Do rozdziału powietrza na poszczególne strefy zostaną zainstalowane specjalne klapy kierunkowe. Centrale wyposażone będą w krzyżowe wymienniki ciepła, zapewniające odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego z malarni. W skład wyposażenia malarni będzie wchodziła instalacja do ciągłego badania stężenia rozpuszczalników w powietrzu sprzężona z systemem automatyki malarni. System zapobiega niebezpieczeństwu wybuchu. Wydajność grzewcza central wynosić będzie 40 000 m3/h. Czerpnie i wyrzutnie powietrza oraz kanały nadmuchowe i wyciągowe będą wykonane z profili wykonanych z blachy stalowej ocynkowanej. Kanały nadmuchowe będą zainstalowane pod dachem malarni. Kanały wyciągowe będą zainstalowane w kanałach podłogowych . Malarnia będzie podzielona na cztery strefy. Każda strefa będzie posiadała niezależny system   kanałów wyciągowych i nadmuchowych. Powietrze wyciągane z malarni będzie wstępnie oczyszczone na specjalnych labiryntowych filtrach tekturowych, a następnie na filtrach zasadniczych. Zastosowany system wentylacji i filtrów zminimalizuje przedostanie sie oparów z hali do środowiska zewnętrznego i nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm. Przegrody zewnętrzne budynku będą posiadały podwyższoną izolacyjność akustyczną. Ponadto maszyny i urządzenia odpowiednio dobrane i usytuowane w budynku sprawią, że oddziaływanie inwestycji na środowisko ograniczy sie wyłącznie do działki inwestora.

2) Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska
i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

Na działce nr 1578/89 w istniejących budynkach odbywa sie produkcja i składanie konstrukcji stalowych wykorzystywanych w budownictwie. tj. dźwigary kratowe, slupy nośne, belki, oczepy, podwaliny schody stalowe itp. Ze względu na podatność stali do korozji elementy te poddawane są, zabezpieczeniu poprzez nakładanie powłok malarskich. Projekt nie przewiduje wycinki drzew i krzewów na nieruchomościach objętych opracowaniem.

Działka zgodnie z przeznaczeniem jest działką przemysłową. Obecnie jest odlesiona.

W związku z powyższym w celu zabezpieczenia produkowanych elementów powłokami malarskimi oraz usprawnienie całego procesu produkcyjnego niezbędne jest uzupełnienie produkcji o technologie malarni konstrukcji stalowych. W malarni nastąpi proces obróbki elementów konstrukcji stalowych poprzez malowanie konstrukcji farbami epoksydowymi, poliuretanowymi, alkilowymi. W zakładanym procesie produkcyjnym planowane roczne zużycie farb wyniesie ok. 26 000 kg . Przy tej ilości farb łączna roczna emisja rozcieńczalnika będzie wynosiła do 15.000 kg. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2005r. w sprawie standardów emisyjnych taka emisja rozpuszczalnika nakłada na zakład ograniczenie co do wydajności wentylacji. Stężenie rozpuszczalników w wydalanym do atmosfery powietrzu będzie musiało być niższe niż 100 mg/m3 w przeliczeniu na czysty węgiel. Przyjmując, ze malarnia będzie pracowała 4.000 godzin rocznie, uśredniona ilość rozpuszczalnika emitowanego do atmosfery wyniesie ok. 4 kg/godz., co oznacza, ze minimalna/teoretyczna/wydajność wentylacji powinna wynosić ok. 40 000 m3/godz. Biorąc pod uwagę wymiary malarni. zapewnienie dobrych warunków do malowania na całej powierzchni wymaga wydajności wentylacji ok. 150.000 m3/godz. Powietrze wyciągane z malarni będzie wstępnie oczyszczane na specjalnych labiryntowych filtrach tekturowych, a następnie na filtrach zasadniczych Zastosowany system wentylacji i filtrów zminimalizuje przedostanie sie oparów z hali do środowiska zewnętrznego i nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm.

3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania:

Podstawowym środkiem, zmniejszającym oddziaływania planowanej inwestycji na etapie budowy, powinna być właściwa organizacja robót. Zmiany w środowisku, wynikające z prowadzenia prac budowlanych, będą miały charakter bezpośredni, krótkotrwały i odwracalny. W trakcie realizacji inwestycji zastosowane zostaną materiały jak najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. W fazie prowadzenia prac budowlanych, hałas, pylenie oraz wyziewy substancji toksycznych będą ograniczone do minimum poprzez zastosowanie zabezpieczeń wynikających z przepisów BHP i odpowiedniej organizacji robót. Na terenie inwestycji zostanie zapewnione prawidłowe przechowywanie substancji paliwowych i smarowych oraz innych materiałów i surowców, w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie wód i gleby. W czasie prowadzenia robót budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • ograniczenie emisji spalin do powietrza atmosferycznego, które jest wynikiem pracy silników spalinowych maszyn, urządzeń i pojazdów;
  • ograniczenie hałasu, spowodowane ruchem pojazdów i pracą sprzętu budowlanego;
  • ograniczenie oraz zebranie i wywóz odpadów materiałów budowlanych;
  • ograniczenie powstawania śmieci o lekkich frakcjach;
  • niedopuszczenie do powstania wycieków substancji ropopochodnych z pojazdów i sprzętu budowlanego.
  • ścieki bytowe będą wytwarzane wyłącznie w budynku biurowym w ilości ok. 60 m3/rok które powinny trafiać do systemu kanalizacji sanitarnej lub szczelnego zbiornika bezodpływowego. Nie przewiduje się wytwarzania ścieków technologicznych.
  • odpady winne być gromadzone w pojemnikach na odpady i wywożone na składowisko przez wyspecjalizowaną firmę. Odpady takie jak: opakowania po farbach, zużyte filtry itp., powstałe w procesie malowania przechowywane w pojemnikach na odpady i przekazywane uprawnionym firmom w celu utylizacji.
  • zainstalowane urządzenia nie powinny przekraczać dopuszczalnych normatywnych wartości emisji hałasu.

Z uwagi na charakter inwestycji, przy budowie wodociągu wyklucza się powstanie poważnych awarii przemysłowych. Planowane przedsięwzięcie nie należy bowiem do zakładów stwarzających zagrożenia, określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. Nr 58, poz. 535 ze zm.).

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 06.02.2010 r. Pan Jerzy Kiersnowski reprezentujący firmę PROMOSTAL Sp. z o.o. Sp. K., ul. Fabryczna 7, 16-020 Czarna Białostocka, wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na „Budowie budynku malarni konstrukcji stalowych z magazynem wyrobów gotowych wraz z  przebudową istniejącego budynku biurowo-socjalnego i infrastrukturą techniczną” na nieruchomości położonej w Czarnej Białostockiej przy ul. Fabrycznej 7, Nr ewid. gruntów 1578/89. Zgodnie z §3 ust. 1 pkt. 14 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w dniu 10.02.2010 roku Burmistrz Czarnej Białostockiej podał do publicznej wiadomości informacje związane z projektem oraz powiadomił strony postępowania administracyjnego. Działki, na których planowana jest budowa są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z które zapisami powyższa inwestycja jest zgodna (wypis z mpzp Nr RI.7323-21/10 z dnia 12.02.2010 r.).

  1. Postanowienia o odstąpieniu od konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania
    na środowisko dla w/w inwestycji:
  2. Postanowienie Nr 73/NZ/2010z dnia 04 marca 2010 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, (pismo znak NZ-824-48/10),
  3. Pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia
    04 marca 2009 r. o Nr RDOŚ-20-WOOŚ-II-66130/138/10/as.
  4. Postanowienie Burmistrza Czarnej Białostockiej o odstąpieniu od obowiązku oceny oddziaływania na środowisko Nr RI.7624-04/10 z dnia 12 marca 2010 roku.
  5. Projektowana budowa nie stworzy szczególnego zagrożenia dla miejscowego środowiska przyrodniczego, zarówno w trakcie budowy jak i przyszłej eksploatacji.
  6. Inwestycja nie będzie miała wpływu bezpośredniego na warunki życia i pracy, bytowanie oraz zdrowie ludzi.
  7. Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do decyzji. Załącznik otrzymuje Wnioskodawca oraz znajduje się w aktach sprawy w siedzibie tut. Urzędu.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego zapewniono stronom czynny w nim udział.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwo­ławczego w Białymstoku 15-213, ul. Mickiewicza 3, za pośrednictwem Burmistrza Czarnej Białostockiej, w ter­minie 14 dni od dnia jej doręczenia.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otrzymują:

1) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

2) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

3) Wnioskodawca

4) strony zgodnie z wykazem.

5) a/a

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2010-04-20

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2010-04-20